Tankovanie v zime

Tankovanie v zime

Tankovanie v zime môže byť zradné. Po výmene pneumatík, dôkladnom servise a ďalšej príprave na zimu, mnohí vodiči predpokladajú, že ich nemá čo prekvapiť. Čo si mnoho z nás neuvedomuje, že keď sa však niečo pokazí, vinníkom môže byť aj zamrznuté palivo. Majitelia vozidiel by mali myslieť aj na tento problém, ktorý môže mať vážne následky.

Tankovanie v zime, čo potrebujete vedieť o jednotlivých pohonných hmotách

Nafta

Nafta môže zamrznúť kvôli parafínu. Parafín pri nízkych teplotách začína kryštalizovať, kde jeho tuhé skupenstvo začne upchávať palivový filter.

Čerpacie stanice, riešia tento problém za vás. Od 1. decembra do 28. februára, predávajú takzvanú zimnú naftu, ktorá má filtrovateľnosť -20 °C. Obozretní by mali byť vodiči, ktorí majú v nádržiach ešte letnú (filtrovateľnosť 0 °C) alebo prechodnú naftu (filtrovateľnosť -10 °C). V prípade, že doplníte zimnú naftu do letnej alebo zimnej, získate zmes, ktorá má filtrovateľnosť v závislosti od pomeru daných typov náft.

Ak je teplota nižšia ako 20 °C, pridajte aditíva, ktoré zvýšia filtrovateľnosť o niekoľko stupňov.

Prémiová nafta

Ako optimálne riešenia sa dá považovať prémiová nafta. Ponúkajú prémiové vlastnosti vrátane lepšej filtrovateľnosti a mazivosti, pričom motorové oleje majú antikorózne vlastnosti. Týmto výhodám vďačia zmesiam aditív, ktoré obsahujú. Filtrovateľnosť prémiovej nafty je zvyčajne od od −26 °C do −35 °C.

Odporúčame vám tankovať prémiovú naftu, obzvlášť v zimných a chladných obdobiach, kedy sa vám tých niekoľko eur navyše môže oplatiť.

Prémiová nafta

Benzín

Čo sa týka benzínu, situácia je o dosť jednoduchšia. Problémy so zamŕzaním benzínu nastávajú až okolo -40 °C, čo v našich končinách nie je zatiaľ bežné. V studených zimných podmienkach sa mení tlak par. Tlak par zaisťuje lepšie odparovanie, čo má za následok ľahší štart motora vášho vozidla.

LPG

LPG je zmes propán-butánu. Problémy so zamŕzaním môžu mať aj vozidlá LPG. Bežne sa predáva LPG s pomerom propánu 40 % a butánu 60 %. V zimnom období od 1. novembra do 31. marca nájdeme LPG s opačným pomerom zložiek, teda pomer propánu 60 % a butánu 40 %. Dôvod je, že bután prechádza do plynnej fázy pri teplote -42 °C a bután pri teplote tesne pod nulou.

Čo robiť, ak vám vaše palivo zamrzne?

Odporúčame vaše vozidlo dostať do garáže alebo do inej prístupnej uzavretej miestnosti, kde je teplota vyššia ako vonku. V prípade, že nemáte k dispozícií takýto priestor, odporúčame kontaktovať mechanika, ktorý vám dá cenné rady.