Aká je minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

Aká je minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

Aká je minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

S prichádzajúcim teplom prichádza aj potreba prezuť na letné pneumatiky. Ako zistiť aká je minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky? Spĺňajú moje pneumatiky túto normu? Kedy bola moja pneumatika vyrobená alebo po akej dobe je dobré pneumatiky vymeniť? Tieto často kladené otázky si rozoberieme nižšie v článku.

Aká je odporúčaná a minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky?

Zákonná minimálna hĺbka dezénu letnej pneumatiky pre osobné automobily v Európe je 1,6 mm. Preto odporúčame pre letné pneumatiky hranicu opotrebenia 2-3 mm. Bezpečná jazda by pre vás mala byť prvoradá, pretože nikto nechce ohroziť seba a svojich blízkych. Čím sú viditeľnejšie drážky a výstupy v dezéne, tým lepšia je priľnavosť pneumatík. Oboje sú veľmi dôležité pre trakciu. Priľnavosť je veľmi dôležitá pri jazde v daždivom počasí. Dezén musí disponovať schopnosťou odvádzať vodu, ktorá sa hromadí na vozovke.

Kedy bola moja pneumatika vyrobená?

Skratka DOT znamená “Department of Transportation” (Ministerstvo dopravy). Číslo DOT je uvedené na pneumatike a malo by vyzerať takto: DOT N5NA JU1R 4221. Za týmito písmenami a číslicami sa nachádza výrobný závod, veľkosť kolesa a rok výroby. Posledná časť kódu je to, na čo by ste sa mali pozrieť, aby ste určili kedy bola vaša pneumatika vyrobená – v našom prípade 4221. Prvé dve číslice 42 hovoria o tom, v ktorom týždni daného roku bola pneumatika vyrobená. Koncovka 21 zase označuje, že boli vyrobené v roku 2021.

Po akej dobe kúpiť nové letné pneumatiky?

Priemerná životnosť pneumatík je päť rokov, po uplynutí tohto obdobia odporúčame výmenu pneumatík. Pred výmenou pneumatík by ste mali zohľadniť vek pneumatík, ich stav a hĺbku dezénu. Pri používaní starých, opotrebovaných pneumatík sa znižuje bezpečnosť jazdy. Trakcia sa znižuje bez ohľadu na to, aké hlboké sú dezény na mokrej vozovke. Celkový stav pneumatík má veľký vplyv na to, akú priľnavosť ponúkajú.

Letné pneumatiky Austone