9 krokov na demontáž pneumatiky z ráfika

demontaz pneumatiky z rafika titulka

Demontáž pneumatiky z ráfika sa môže zdať veľmi zložitá, ale tento proces je jednoduchý. Stačí zdvihnúť auto a vybrať koleso, potom pneumatiku vypustiť, primerane zlomiť jej pätku a použiť mazivá. Odtiaľ ju pomocou páčidiel demontujete. Ak chcete odstrániť pneumatiku z ráfika, pomocou tohto návodu vám ukážeme, ako na demontáž pneumatiky z ráfika. Postup sme rozdelili do jednoduchých krokov, aby ho zvládol každý.

Prečo odstrániť pneumatiku z ráfika

Napriek tomu, že sa o svoje vozidlo staráte, pneumatiky sa časom opotrebujú. Keď sa vaše pneumatiky opotrebujú do takej miery, že už nebudú správne fungovať, bude nevyhnutné nechať ich vymeniť a nahradiť novými. Výmena pneumatiky zahŕňa jej odstránenie z ráfika a nasadenie novej na jej miesto.

1. Aké nástroje potrebujem na demontáž pneumatiky z ráfika?

Keď nastane čas na výmenu pneumatiky, nemusíte auto zaniesť do servisu. V opačnom prípade odporúčame niektorí z našich partnerských servisov. Ale ak ste aspoň trochu zdatný a máte potrebné nástroje, dokážete to aj sami.

Na demontáž pneumatiky z ráfika budete potrebovať auto zdvihák, páčidlo lámač pätky pneumatiky, skrutkovače, kľúč na kolesá, odstraňovač jadier ventilov a mazivo. Teraz, keď už máte náradie zhromaždené, prinášame vám podrobný návod na demontáž pneumatiky.

2. Vhodné miesto

Demontáž pneumatiky z ráfika sa môže premeniť na nebezpečnú činnosť. Predtým ako dáte pneumatiku z ráfika dole, je najlepšie nájsť si bezpečné miesto. Pri hľadaní ideálneho miesta by ste mali využiť garáž alebo príjazdovú cestu.

3. Zdvihnite vozidlo

Na zdvihnutie vozidla použijeme zdvihák. Zdvihák umiestnite na miesto na to určené, aby ste predišli poškodeniu.

demontaz pneumatiky z rafika zdvihak

4. Odstránenie matíc

Po zdvihnutí vozidla použite kľúč na kolesá, vďaka ktorým odstrániťe matice, ktoré držia koleso. Po uvoľnení skrutiek kolesa ich postupne odstráňte a pomaly vyberte koleso.

demontaz pneumatiky z rafika krizovy kluc

5. Vypustenie vzduchu z pneumatiky

Je takmer nemožné odstrániť pneumatiku z ráfika, keď je ešte nahustená. Pneumatiku musíte vypustiť.

6. Vyhľadajte vzduchový ventil a odstráňte čiapočku

Po odstránení čiapočky vzduchového ventilu sa vám zíde nástroj na odstránenie jadra ventilu. Tento nástroj vložíte do ventilu a budete ním točiť proti smeru hodinových ručičiek, kým sa jadro ventilu neodstráni. Odstraňovač jadra ventilu nie je nutnosť, ale zrýchli a zjednoduší vypustenie vzduchu.

7. Prečo rozbiť pätku

Odstránenie pätky je pri tejto práci najnáročnejším krokom, pretože je pevne pripevnená k vnútornej strane ráfika. Na odstránenie pätky pneumatiky môžete použiť lámač pätiek, špicaté páčidlo alebo skrutkovače. Musíte skontrolovať či na pneumatike nie sú slabé miesta, tam potom nástroj zasunúť a pohybom okolo celého obvodu gumy pätku zlomiť. Toto zopakujeme aj na druhú stranu pneumatiky.

demontaz pneumatiky z rafika skrutkovace

8. Použite mazivá

Po odstránení pätky pneumatiky by ste mali pozdĺž okraja ráfika použiť mazivá. Pomôže vám to, keď príde čas na opätovné odstránenie pneumatiky z ráfika. Čím viac maziva nanesiete, tým ľahší tento proces bude.

9. Ako odstrániť pneumatiku z ráfika

Po správnej príprave pneumatiky vložte páčidlo pozdĺž okraja pätky a začnite ju odlepovať jemným zdvíhaním, kým sa neoddelí od ráfika. Aby ste predišli možnému poškodeniu, zvážte vytvorenie zábrany na zemi pod pneumatikou a postupujte okolo nej. Tento postup budete musieť opakovať viackrát, aby ste odstránili celú časť.

Pneumatiky Austone

Zhrnutie

Ako vidíte, demontáž pneumatiky z ráfika nie je taká zložitá ani mätúca, ako by sa mohlo zdať. Stačí, ak si na túto úlohu zaobstaráte správne náradie a budete postupovať podľa krokov uvedených v tomto článku. V našom blogu nájdete aj mnohé ďalšiu užitočné návody a články.