1. komerčná pneumatika – Kto bol John Boyd Dunlop?

Johnom B. Dunlopom bola vyvinúta prvá komerčná pneumatika. Tento človek zmenil svet bicyklov a automobilov, ktoré by neboli ani zďaleka také, aké sú dnes. V roku 1888 sa mu podarilo zaviesť prvú komerčnú pneumatiku z gumy.

Komerčná pneumatika je veľmi významný vynález

Tento vynález umožnil, aby sa autá a bicykle mohli prevádzkovať s výrazne vyššou úrovňou komfortu vo všetkých typoch terénu.

Spoločnosť Dunlop

Založil spoločnosť Dunlop Pneumatic Tire Company, ktorá sa stala jedným z najlepších výrobcov pneumatík na svete.

John Boyd Dunlop

komercna pneumatika Dunlop

John Boyd Dunlop, ktorý sa narodil 5. februára 1840, bol veterinár, ktorý študoval na Kráľovskej škole veterinárnych štúdií na univerzite v Edinburgu. Toto povolanie vykonával viac ako 10 rokov vo svojom bydlisku aj v meste Downpatrick v Írsku. Spolu so svojím bratom Jamesom sa mu podarilo založiť “Downe Veterinary Clinic”. Po určitom čase sa presťahoval do Belfastu.

Dunlopov najdôležitejší objav, prvá komerčná pneumatika

V roku 1887 urobil John Boyd Dunlop svoj najdôležitejší objav, pri hľadaní spôsobu, aby jeho trojkolka lepšie jazdila po povrchu jeho záhrady, John Dunlop objavil prvý praktický model nafukovacej pneumatiky. Jeho pneumatika bola pripevnená na drevený 97 cm široký kotúč a pozostávala predovšetkým z gumy. Zistil tiež, že vďaka nej sa vozidlá ľahšie ovládajú na akomkoľvek povrchu a zároveň sa znižuje rýchlosť, ktorú strácajú v dôsledku trenia medzi zemou a kolesom.

Dunlop si koncom roka 1888 nemohol svoj vynález patentovať, pretože Robert William Thomson mal patent na nafukovacie pneumatiky, ktoré sa mu nikdy nepodarilo zefektívniť na komerčne životaschopný model.

Willie Hume

komercna pneumatika hume

Dunlopov priateľ Hume sa ukázal ako prínos pri vynájdení dunlopovej pneumatiky. Jeho priateľ Willie Hume využil túto pneumatiku a v tom roku vyhral takmer všetky významné cyklistické preteky, čo značne spopularizovalo pneumatiky Dunlop. Celý rok 1889 sa niesol v znamení týchto pneumatík, ktoré sa používali v cyklistických súťažiach.

Len rok po vzniku prvej pneumatiky začala spoločnosť s komerčnou výrobou tohto výrobku. Komerčná pneumatika mala poháňať rozširujúcu sa cestnú sieť. John Boyd Dunlop zomrel 23. októbra 1921 v Dubline vo veku 81 rokov. Dnes sa na neho spomína vďaka jeho vynálezu, ktorý umožnil jazdu na bicykloch a automobiloch na všetkých typoch povrchov. Jeho tvár sa nachádza na bankovke v hodnote 10 libier používanej v Severnom Írsku.

bankovka komercna pneumatika

Pneumatiky z našej ponuky