Pneumatiky z historického hľadiska a 7 miľníkov

Pneumatiky z historického hľadiska a 7 miľníkov

Pneumatiky z historického hľadiska

Pneumatiky z historického hľadiska sú rovnako dôležité ako iné vynálezy. História je príbeh minulosti a príbeh vývoju objektu, vďaka čomu sa dá porovnať so súčasnosťou. Technologické inovácie umožnili zmeny takmer vo všetkých smeroch oproti prvému kolesu.

Rozoberme si minulosť bližšie, aby sme zistili, aké boli prvé pneumatiky a kto sú priekupníci vo svete pneumatík.

Prvé pneumatiky z historického hľadiska vôbec

Prvé pneumatiky z historického hľadiska mali veľmi primitívnu konštrukciu a dnešné štandardy pre moderné pneumatiky sú oveľa vyššie. Je dôležité si uvedomiť, že používanie pneumatík siaha ešte do obdobia pred vynájdením automobilov.

Prvé kolesá vyzerali ako železné opraty alebo kožené pásy pripevnené na kolesách vozov. V tomto období boli vozy na kolesách hlavným spôsobom dopravy. Je fascinujúce, že kolesá sa vyvíjali spolu s pokrokom v konštrukcii automobilov. Keby nikdy neexistovali automobily, nikdy by nedošlo k pokroku v inováciách pneumatík.

Písal sa rok 1888. Masy boli nadšené a šťastné, keď bol predstavený prvý benzínový automobil s gumenými pneumatikami. Predchádzajúce automobily používali materiály ako drevo a kov, ale tento mal gumové pneumatiky. Bolo to prvýkrát, čo sa niečo také objavilo.

Prečítajte si o kľúčových udalostiach v histórii pneumatík

História pneumatík sa začala automobilovými pretekmi v roku 1895, na ktorých sa pneumatiky stali štandardnou súčasťou automobilov. Prvé preteky boli známe ako preteky Paríž-Bordeaux.

Priekopníci pneumatík

Charles Goodyear
Charles Goodyear

Charles Goodyear (1800 – 1860) bol jedným z prvých priekopníkov v oblasti výroby pneumatík. Ako prvý objavil proces nazývaný vulkanizácia, ktorý spočíval v zahrievaní a odstraňovaní síry z gumy, vďaka čomu sa stala vodotesnou a odolnou a získala pozitívne vlastnosti. Pripisuje sa mu úloha vynálezcu vulkanizovanej gumy.

John Boyd Dunlop
John Dunlop

Muž menom John Dunlop bol vynálezcom prvých pneumatík. Rôzne pokusy iných inžinierov vytvoriť nafukovacie pneumatiky zlyhali, ale Dunlopov návrh bol patentovaný v roku 1888 a prvýkrát sa použil na pneumatiky pre bicykle.

Kľúčové míľniky v histórii pneumatík

1895 – Bratia Michelinovci ako prví použili nafukovacie pneumatiky na automobiloch.
1903 – P. W. Litchfield zo spoločnosti Goodyear patentoval prvú bezdušovú pneumatiku.
1908 – Frank Seiberling vynašiel pneumatiky s drážkami, ktoré zlepšili trakciu na ceste.
1910 – Spoločnosť B.F. Goodrich Company pridala do gumy uhlík, aby vytvorila pneumatiku, ktorá odolá skúške času.
1937 – Goodrich vynašiel prvé pneumatiky zo syntetickej gumy vyrobené z druhu živice nazývanej Chemigum.
1946 – Michelin vyvinul radiálne pneumatiky, ktoré ponúkajú lepšiu ovládateľnosť a spotrebu paliva.
1970 – Pneumatika Slick bola použitá v pretekoch, pretože poskytovala lepšiu priľnavosť a bezpečnosť.