Všetko čo potrebujete vedieť o pneumatikách v zime

co vediet o pneumatikach v zime titulka

Prečo používať zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky sú často vhodnejšie na jazdu v zime, pretože majú kratšiu brzdnú dráhu a lepšiu priľnavosť na snehu ako letné pneumatiky. Zimné pneumatiky si tiež zachovávajú svoju pružnosť pri nižších teplotách a sú menej hlučné, pohodlné a odolné voči opotrebovaniu ako letné pneumatiky.

Kedy mám namontovať zimné pneumatiky?

Pri rozhodovaní o tom, kedy obuť zimné pneumatiky, je dôležité zvážiť nielen možnosť nepriaznivých poveternostných podmienok, ale aj sledovať, kedy priemerná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia. Na Slovensku je povinné prezuť na zimné pneumatiky v dátumoch od 15. novembra do 31. marca, ak sa na vozovke nachádza sneh alebo ľad.

Uskladnenie letných pneumatík

Pri skladovaní letných pneumatík je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, aby v zime nestratili na životnosti. Najprv pneumatiky dôkladne očistite vodou a nechajte ich vyschnúť. Potom ich uložte zavesené alebo naležato. Uskladnite ich na tmavom suchom mieste a uistite sa, že sú mimo dosahu akýchkoľvek chemikálií a ropných produktov.

Montáž dvoch alebo štyroch zimných pneumatík?

Zimné pneumatiky sú účinné a zvyšujú vašu bezpečnosť. Vďačia tomu gume dezénu, ktorá je silnejšia, takže máte vždy zaručenú optimálnu priľnavosť, čo znamená, že jazda len s dvoma zimnými pneumatikami na hnacej náprave sa neodporúča. Jazda iba na dvoch zimných pneumatikách môže viesť k nedostatočnej stabilite pri zatáčaní alebo brzdení.

Tlak v zimných pneumatikách

Zimné pneumatiky nemusíte hustiť inak ako letné pneumatiky. Pneumatiky treba hustiť podľa odporúčaní výrobcu. Je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách každé dva týždne, keď sú studené a to obzvlášť v zime.

Snehové reťaze

Ak jazdíte v extrémnych podmienkach na snehu a ľade, môže byť užitočné použiť snehové reťaze. Na Slovensku je povinnosť použitia snehových reťazí signalizovaná dopravnou značkou. Ak ich nepoužívate a stanete sa účastníkom nehody, môžete niesť zodpovednosť.

co vedieť o pneumatikach v zime retaze

Šoférovanie v zime

V zime sa motoristi niekedy stretávajú s ľadovými alebo zasneženými podmienkami, ktoré sťažujú jazdu. Jazda na snehu alebo ľade si vyžaduje zmenu spôsobu jazdy. Napríklad pri zrýchľovaní nepoužívajte príliš veľa plynu. Príliš rýchle zrýchlenie môže spôsobiť pretáčanie kolies a stratu kontroly nad vozidlom. Je lepšie pomaly zaradiť vyšší prevodový stupeň, aby ste na kolesách jazdili pomalšie. Pomalé zatáčanie, ako aj plynulé brzdenie je tiež dôležité, aby ste sa vyhli pretáčaniu a zablokovaniu kolies. Pri jazde z kopca by ste mali ísť čo najpomalšie, zatiaľ čo pri jazde do kopca dbajte na to, aby ste radili radšej skôr.

Zimná výbava

Je dôležité pripraviť sa na zlé počasie. To zahŕňa montáž zimných pneumatík vášho vozidla, kontrolu stavu batérie, oleja a chladiacej kvapaliny, ako aj tlaku v rezervnej pneumatike. Počas jazdy nezabudnite mať v aute odmrazovač okien a zámkov. Je tiež dobré mať v aute ťažné lano. Ďalšou dôležitou radou je umývať auto častejšie ako zvyčajne, pretože cestná soľ môže škodiť karosérii aj pneumatikám.

co vediet o pneumatikach v zime bateria

Hrúbka dezénu zimných pneumatík

Zimné pneumatiky so zostávajúcim dezénom menším ako 3 mm nemôžu zaručiť optimálny výkon na snehu a ľade. Takéto pneumatiky neodporúčame opätovne použiť na ďalšiu zimnú sezónu. V niektorých európskych krajinách, sa pneumatiky považujú za opotrebované, ak je ich dezén menší ako 4 mm.

Pneumatiky Austone