Kedy by sme mali kúpiť nové pneumatiky?

Nezabúdajme, že od pneumatík našich vozidiel priamo závisí naša bezpečnosť na cestách. Na nové pneumatiky máme tendenciu myslieť len vtedy, keď ich treba sezónne vymeniť, no pre našu bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky je dôležité sledovať aj ich stav počas celého roka. Kedy by ste teda mali vymeniť pneumatiky za nové? Ktoré faktory naznačujú, že je čas na ich výmenu? Pripomenieme si tiež niekoľko tipov na predĺženie životnosti vašich pneumatík. Ak sa rozhodujete, či vymeniť alebo nevymeniť za nové pneumatiky, existuje niekoľko faktorov, ktoré by ste mali vziať do úvahy. 

Hĺbka dezénu pre letné a zimné pneumatiky

Všímajte si hĺbku dezénu vašich pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu pre letné pneumatiky je 1,6 mm a pre zimné pneumatiky je to 4 mm. Ak používate celoročné pneumatiky, v zimnom období a v oblasti s množstvom dažďa alebo snehu by hĺbka dezénu nemala klesnúť pod 4 mm. Aká je hĺbka dezénu na pneumatikách môžete skontrolovať tak, že do dezénu vložíte napríklad 2 eurovú mincu. Ak je hĺbka dezénu menšia ako 4mm, strieborný okraj mince bude vytŕčať. Vtedy je čas vymeniť pneumatiky. Meranie mincou je však iba orientačné. Presnejšie hĺbku dezénu odmeriate pomocou hĺbkomera. 

Kedy by sme mali kúpiť nové pneumatiky?

Čo sa stane, keď sa pneumatikám opotrebuje behúň?

Keď sa behúň vašich pneumatík opotrebováva, stávajú sa menej efektívne pri priľnavosti k vozovke. Zhoršená trakcia môže viesť k zníženiu ovládateľnosti a brzdnej schopnosti, najmä v mokrých alebo zľadovatených podmienkach, rovnako je zvýšené riziko akvaplaningu. Opotrebenie dezénu môže tiež spôsobiť prehriatie a poškodenie pneumatík.

Ako staré sú pneumatiky?

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je vek vašich pneumatík. Aj keď behúň vyzerá dobre, pneumatiky staršie ako šesť rokov môžu začať vykazovať známky opotrebovania a mali by sa vymeniť. Ak si nie ste istí, aké staré sú vaše pneumatiky, 12 miestny kód nájdete na bočnici označený skratkou “DOT” (Date of Trade). Prvé tri písmená (DOT) označujú, že pneumatika spĺňa bezpečnostné normy, ďalšie písmená sú kód výrobcu a rozmer pneumatiky, ďalšie písmená sú výrobným kódom a posledné štyri čísla (1316) označujú, kedy bola pneumatika vyrobená – týždeň výroby a rok výroby. V tomto prípade by číslo 1316 znamenalo, že pneumatika bola vyrobená v 13. týždni v roku 2016.

Aká je životnosť pneumatík?

Životnosť pneumatiky, ktorá je používaná, sa udáva 5 až 6 rokov. Samozrejme, toto číslo záleží aj od starostlivosti, ktorú pneumatikám venujete vrátane pravidelnej kontroly tlaku v pneumatikách, aj od štýlu jazdy, jazdenéhu terénu, či spôsobu skladovania pneumatík pri sezónnom prezúvaní. Pneumatiku staršiu ako 10 rokov, aj keď je nejazdená by ste mali vymeniť za novú.

Po koľkých kilometroch vymeniť za nové pneumatiky? 

Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď. Počet kilometrov, po ktorých je potrebné vymeniť staré pneumatiky za nové závisí od mnohých faktorov, kde nemalú úlohu zohráva predovšetkým štýl vašej jazdy, stav vozovky a podmienky v ktorých jazdíte. Ako dlho vám vydržia vaše pneumatiky závisí tiež od výrobcu, vo všeobecnosti by ste však mali spozornieť už pri počte 50 000 najazdených kilometrov, no spoliehajte sa radšej na ich pravidelnú kontrolu.

Je potrebné vymeniť nové pneumatiky všetky 4 naraz?

Vo všeobecnosti je najlepšie vymeniť všetky štyri pneumatiky súčasne. To platí najmä pre vozidlá SUV. To zaisťuje optimálnu trakciu a ovládateľnosť vášho vozidla a rovnomerné opotrebovanie všetkých štyroch behúňov pneumatík. Ak si nemôžete dovoliť vymeniť všetky štyri pneumatiky naraz, skúste vymeniť aspoň dve zodpovedajúce pneumatiky na tej istej náprave.

Pneumatiky sú jednou z najdôležitejších častí vášho auta, nezabúdajme na ne preto pri údržbe auta. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že pneumatiky by sa mali meniť nie len každých 6 rokov, ale aj v závislosti od vašich jazdných návykov. Ak veľa jazdíte, určite ich budete potrebovať vymeniť ešte skôr. Znalosť kedy vymeniť pneumatiky, vás ušetrí od drahého účtu za opravu, od pokuty ale aj od nehody v dôsledku opotrebovaných pneumatík.